Modlitwa

– Kiedy byłam mała, miałam bardzo kochaną babcię, która często się ze mną razem modliła i takiej nauczyła mnie modlitwy:

„Dobranoc Boziu, co jesteś w niebie.

Twojej opiece polecam siebie,

Moje rodzeństwo, mamę i tatę,

I całą naszą rodzinną chatę…”

– Gdy przyszedł wieczór, mówiłam „dobranoc” rodzicom i babci, klękałam przed swoim łóżeczkiem i odmawiałam głośno – żeby Bóg usłyszał – ową modlitwę.

Czy się domyślacie, o co Boga prosiłam ? Dlaczego prosiłam o opiekę, kiedy w nocy będę spała? (Rozmowa o tym, co przykrego może spotkać dziecko); dziecko – może zachorować, źle sypiać, wypaść z łóżeczka itp. przykłady. Dlatego prosimy: „Boziu, co jesteś w niebie – Twojej opiece polecam siebie”. Za kogo jeszcze się modlimy? Mamy rodzeństwo, braci, siostry, mamy ojca, matkę – prosimy Boga, by im dał spokojną noc. „Boziu, co jesteś w niebie – Twojej opiece polecam siebie, Moje rodzeństwo, mamę i tatę”.

Co może spotkać rodzeństwo w nocy? Przykłady. O co jeszcze prosimy Boga ? — Aby i chatkę naszą miał w swojej opiece. Co może się przytrafić ? (pożar, burza, wichura i t. p.) więc prosimy: Boziu, co jesteś w niebie. Twojej opiece polecam siebie (powtarzamy całą zwrotkę).

Więc kiedy dziś wieczorem pójdziecie spać, to uklęknijcie przy łóżeczku i zmówcie tę nową modlitwę (dzieci cicho i wolno powtarzają całą modlitwę).

„Dobranoc Boziu, co jesteś w niebie.

Twojej opiece polecam siebie,

Moje rodzeństwo, mamę i tatę,

I całą naszą, rodzinną chatę”.

Gdy dziecko bardzo serdecznie się modli, to Bóg w niebie usłyszy jego modlitwę i spojrzy na nie łaskawie. A dziecko to poczuje, bo zrobi mu się jakoś dziwnie przyjemnie i miło, bo przymknie oczki i słodko zaśnie. Noc minie cicho i spokojnie.

Uwaga: Dziecko z łatwością nauczy się modlitwy, którą kilka razy wypowiedziała wychowawczyni. Nie należy dzieci zmuszać do powtarzania chóralnego, lub pojedynczego, jak to jest przy nauczaniu innych wierszy, psuje to nastrój, który usiłujemy wywołać przy rozmowach religijnych.